Parametrics
TD62504FG absolute maximum ratings: (1)Collector-emitter voltage, VCEO: 35V; (2)Collector-base voltage, VCBO: 50V; (3)Collector current, IC: 200 mA/ch; (4)Input voltage, VIN: -0.5 to 30V; (5)Input current, IIN: 25mA; (6)Isolation voltage, VSUB: 35V; (7)Power dissipation, PG, FG PD: 1.0W; (8)Operating temperature, Topr: -40 to 85℃; (9)Storage temperature, Tstg: -55 to 150℃
Features
TD62504FG features: (1)Output current (single output) 200 mA (max); (2)High sustaining voltage output 35 V (min); (3)Inputs compatible with various types of logic.; (4)TD62504PG/FG: RIN = 10.5 kΩ, 6 to 15 V P-MOS, C-MOS; (5)Package Type-PG: DIP-16 pin; (6)Package Type-FG: SOP-16 pin.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 TD62504FG |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 TD62001AF |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 TD62001AF(EL) |
 IC DRIVER DARL SINK GP 7CH 16SOP |
 TD62001AF(S) |
 Toshiba |
 TD62001AFG |
 TD62001AFG(5,S) |
 Toshiba |
 Transistors Darlington 7CH. 50V/.5A IFD IC |
 TD62001AFG(5,S,EL) |